caciques سیگار مردان بیماری کودکان

caciques: سیگار مردان بیماری کودکان مبتلا شدن سرطان ریه سرطان دهان سرطان سینه عوارض مصرف مصرف سیگار سرطان دهان

گت بلاگز علم و تکنولوژی دودی که بیشتربه چشم زنان می رود

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کشور عزیزمان ایران گفت: عوارض ناشی ازمصرف سیگار در زنان زیاد از مردان است و آنان استعداد بیشتری جهت مبتلا شدن ب

دودی که بیشتربه چشم زنان می رود

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کشور عزیزمان ایران گفت: عوارض ناشی ازمصرف سیگار در زنان زیاد از مردان است و آنان استعداد بیشتری جهت مبتلا شدن به عوارض منفی ناشی از مصرف سیگار دارند.

به گزارش ایرنا، بیماری های قلبی و عروقی، سکته مغزی، بیماریهای قفسه سینه و ریه، سرطان دهان، حلق، حنجره، مری، لوزالمعده، مثانه، کلیه، خون، سینه و دهانه رحم از جمله عوارض مصرف دخانیات از جمله سیگار به شمار می روند ولی شواهد نشان می دهند که مبتلا شدن به این بیماری ها، رابطه معناداری با جنسیت دارند.
به گفته کارشناسان، حتی اگر زنان کمتر از مردان در معرض دود سیگار باشند، ولی زیاد از آنها بیمار می شوند؛ بطور مثال زنان در سطوح تماس پایین تری با دود سیگار به سرطان ریه مبتلا می شوند و این سرطان در زنان سیگاری مرسوم تر از مردان سیگاری هست، وضعیتی که می تواند ناشی از رفتارهای جنسیتی باشد.

عبارات مهم : سیگار
سرطان گردن رحم، پوکی استخوان، زیاد کردن فوت و میر ناشی از سرطان سینه از دیگر عوارض کشیدن سیگار در زنان به شمار می رود.
زنان سیگاری باردار نیز به عوارض متعددی از جمله فوت ناگهانی نوزاد و پرسشها حین وضع حمل دچار می شوند.
همچنین گفته می شود نسبت زنان سیگاری به مردان در حال زیاد کردن است به طوری که از نسبت یک به 9 به حدود یک به شش رسیده هست، یعنی در حال حاضر به ازای هر شش مرد سیگاری یک زن سیگاری وجود دارد.
براساس اعلام مسوولان، حدود 3 درصد زنان ایرانی سیگار مصرف می کنند که در سال های اخیر این روند زیاد کردن یافته هست.
سیدعلی جواد موسوی روزچهارشنبه درگفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به این که مصرف این ماده دخانی آسیب جدی تری به ارگان های بدن زنان می رساند، افزود: زنان دارای هورمون های جنسی هستند که این هورمون ها گیرندگی بیشتری دارند و به همین علت سلول ها ذرات مخرب سیگار را زیاد به خود جذب می کنند.
وی با اشاره به تعدد مضرات مصرف سیگار از جمله بروز سرطان ها، اظهار کرد: بیماری هایی که براثر سیگار ایجاد می شوند، در زنان می تواند زیاد از مردان باشد.
موسوی از رسانه ها خواست که نسبت به این عنوان اطلاع رسانی بیشتری کنند تا زنان با آگاهی کامل از آسیب های ناشی از مصرف سیگار، از مصرف احتمالی دخانیات دست بردارند و زندگی را با سلامتی و تندرستی سپری کنند.
این فوق تخصص ریه یادآور شد: متاسفانه تعداد زنان سیگاری در جامعه ما در حال زیاد کردن است و مصرف سیگار در سال های اخیر در بین این قشر زیاد مشاهده می شود.
وی بیان کرد: هرچند این عنوان منحصر به کشور عزیزمان ایران نیست و در تمام کشورها این روند وجود دارد ولی زنان ایرانی در سال های اخیر به دلایل متعدد زیاد به مصرف سیگار روی آورده اند.

** کودکان والدین سیگاری زیاد در معرض مبتلا شدن به سرطان ریه هستند
موسوی با اشاره به اینکه گودکان دارای والدین سیگاری زیاد در معرض خطر مبتلا شدن به بعضی امراض قرار دارند، افزود: این افراد زیاد از سایر کودکان در معرض مبتلا شدن به بیماری هایی مانند انواع آلرژی، آسم و سرطان ریه هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کشور عزیزمان ایران اظهار کرد: احتمال مبتلا شدن به بیماری برونشیت نیز در این افراد زیاد از سایر کودکان است و مورد نیاز است که والدین سیگاری دستکم در منزل و فضاهای بسته از مصرف سیگار خودداری کنند.
وی همچنین طول مدت قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار اطرافیان را در میزان خطر ابتلای انها به امراض بسیار مهم دانست و گفت: هر چه کودکان مدت طولانی تری در معرض دود سیگار قرار بگیرند، زیاد در معرض خطر مبتلا شدن به امراض خواهند بود.
در مطالعه ای که محققان دانشگاه روچستر نیویورک انجام داده اند مشخص شده است که این ماده دخانی جهت اطرافیان فرد سیگاری هم به همان اندازه می تواند زیان آور هست.
علمی *1724* 1201 **
خبرنگار: عبدالکریم جبارپور* انتشار: حسین فتح الهی

انتهای خبر /*

واژه های کلیدی: سیگار | مردان | بیماری | کودکان | مبتلا شدن | سرطان ریه | سرطان دهان | سرطان سینه | عوارض مصرف | مصرف سیگار | سرطان دهان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz